Sitemap
 Contact Us
 Print
  
Home Club Achievement Record Newsletters Calendar About the Club Photo Gallery Classifieds Contacts Life Members Annual Awards Links Forms Results
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Back:  Club Achievement Record

DDPC's Achievements

Deloraine District Pony Clubs Accomplishments

 

 

 

2011

 

 

 

 

 

 

 

October 2010

Edinburgh Park,

Gravelly Beach.

 

PCAT State Showjumping Champs

Grade 1 - 1st Danielle Whatley

                  3rd Carina Walton

Grade 2 - 2nd Erin Roles

Grade 3 - 3rd Sophie Orchard

                  4th Melinda Bramich

 

PCAT State Games - Division 1 = 3rd

 

 

Pony Club Annual Chukka Carnival Shield

Awarded to the winning polocrosse team at the Annual Chukka Championships.

Barwidgee Snowdon Trophy

For best performed club

Teams

Deloraine 1 - 1st (Danielle Whatley, Erin Roles, Sophie Orchard)

Deloraine 2 - 4th (Carina Walton, Sophie O, Melinda Bramich)

 

 

 

Congratulations to:

Olivia Whatley & Leiya

Hannah Orchard & Shiloh

Carina Walton & Pinterryon

 

September 201o

Westbury Showgrounds

 

Northern Zone Show Jumping Shield � Group A

Presented to the group A team at the Northern Zone Showjumping Championships with the highest aggregate team score.

Congratulations to:

Dani Whatley & Navika Rose Chex,

Liv Whatley & Prince Brodie,

Tegan Blackwell & Funky Chunky

 

September 201o

Westbury Showgrounds

Keith Target Trophy

Presented to the highest placed grade 4 rider in the Northern Zone Championships.

 

Congratulations to:

Lucie Riley & Zamar Zebulan

 

September 201o

Westbury Showgrounds

Ann Patterson  Saddleworld Perpetual Trophy

Presented to the highest place club across grades 1, 2 & 3 at the Northern Zone Showjumping Championships.

 

Congratulations to:

G1: Danielle Whatley & Navika Rose Chex

G2: Laura Johnson & Iluka &

G3: Lucie Riley & Trigger.

 

September 201o

Westbury Showgrounds

 

Tanya Harper  Perpetual Shield

Awarded to the highest placed grade 4 team competing at the Northern Zone Showjumping Championships. 

 

Congratulations to:

Lucie Riley &  Zamar Zebulan,

Millicent Young & Jack Be Nimble &

Montana Byard & Playboy

 

September 201o

Westbury Showgrounds

 

West Tamar Trophy

Presented by the West Tamar Pony Club to the winning Grade 1 Individual Show Jumping competitor at the Northern Zone Showjumping Championships.

 

Congratulations to:

Danielle Whatley � Navika Rose Chex

 

March 2010

Penguin.

Tom Johnson Memorial Trophy

Awarded to the winning Club or Zone Team in the Dressage phase of the Grade 1 Trials. Donated by the Riding Members of the Tasmanian Pony and Riding Club in 1977 in memory of Mr.T.G Johnston, one of those who started Pony Club in Tasmania and was the PCAT president from 1962-77.

Congratulations to:

Liv Whatley & Prince Brodie,

Melinda Bramich & Sir Rodger,

Laura Johnson & Copperfiled Gold.

 

October 2009

Edinburgh Park

Northern Zone Show Jumping Teams � Group A

Presented to the group A team at the Northern Zone Showjumping Championships with the highest aggregate team score.

Congratulations to:

Danielle Whatley & Navika Rose Chex

Michaela Van Rooye & Pinterry Grovse

Carina Walton & Pinterryon

 

October 2009

Edinburgh Park

Ann Paterson Saddleworld Perpetual Trophy

Presented to the highest place club across grades 1, 2 & 3 at the Northern Zone Showjumping Championships.

Congratulations to:

G1: Carina Walton  & Pinterryon

G2: Katie Becker & Captain Oats

G3: Sophie Orchard & Just Jack

 

March 2009

Powrana

A.C.Pegg Tiki

Presented to the best performed Member in Grade 1. Mr.Pegg was a New Zealander who admired Pony Club and presented this trophy when the Trials first started.

 

Congratulations to:

Liv Whatley

 

March 2009

Powrana.

Tom Johnson Memorial Trophy

Awarded to the winning Club or Zone Team in the Dressage phase of the Grade 1 Trials. Donated by the Riding Members of the Tasmanian Pony and Riding Club in 1977 in memory of  Mr.T.G Johnston, one of those who started Pony Club in Tasmania and was the PCAT president from 1962-77.

Congratulations to:

,

Melinda Blackwell & Sir Rodger,

Laura Johnson & Copperfiled Gold

 Liv Whatley & Prince Brodie

 

March 2009

Powrana

Fairlands Trophy

Donated by Mr & Mrs B.A.Dalco for the most successful club at the Trials. Awarded to the club whose scores of their highest placed rider in each grade total the least number of penalties.

 

Congratulations to:

G1: Liv Whatley & Prince Brodie,

G2: Cec Cameron & Shopadoc,

 G3: Erin Roles & Transcend

 

2009

Southern Zone Trophy

Presented for Grade 2 Individual Show Jumping presented by the PCAT Southern Zone

Congrat, ulations to:

Danielle Whatley riding Navika Rose Chex

 

2009

Royal Launceston Show

Inveresk.

S. G. Green Shield

Presented to the pony club with the three highest placed riders in the Northern Tasmanian Pony Club Equestrian Team Competition at the Royal Launceston Show.

Congratulations to:

 

May 2009

Fernpark.

Division B Mounted Games Shield

Presented to the winning team in Division B at the State Mounted Games Championships.

Congratulations to:

 

 

March 2008

Huntingfield.

 

Tom Johnson Memorial Trophy

Awarded to the winning Club or Zone Team in the Dressage phase of the Grade 1 Trials. Donated by the Riding Members of the Tasmanian Pony and Riding Club in 1977 in memory of  Mr.T.G Johnston, one of those who started Pony Club in Tasmania and was the PCAT president from 1962-77.

Congratulations to

Laura Johnson & Copperfiled Gold

(Member of the Northern Zone Team to win)

 

2008

Frank Richards Shield

Awarded to the rider with the highest overall score at the completion of the Annual Frank Richards Memorial Gymkhana hosted by Deloraine District Pony Club.

Congratulations to:

Michaela Van Rooye

 

August 2008

Edinburgh Park.

Grade 3 Northern Zone Showjumping Shield

Awarded to the most successful grade 3 showjumping club at the Northern Zone Showjumping Championships

 

Congratulations to:

Georgia Orchard & Just Jack

Liv Whatley & Leiya

Erin Roles & Transcend

 

August 2008

Edinburgh Park

 

Grade 2 Northern Zone Showjumping Shield

Awarded the club with the highest aggregate score within group 2 at the Northern Zone Showjumping Championships. 

 Congratulations to:

 Emma Dolan riding Tate,

 Stacy Plumbridge riding Riverdancer, &

 Michaela Van Rooye riding Pinterry Grovse.

 

October 2008

Deloraine Showgrounds

Northern Zone Dressage Championships Overall Shield

Awarded to the club with the greatest success across all three groups (AB&C). 

 

Congratulations to:

Laura Johnson & Copperfield Gold,

Erin Roles and Transcend and

Sophie Roles on Ace.

 

October 2008

Deloraine Showgrounds

 

Northern Zone Dressage Group A Shield

Awarded to the most successful club in group A of the Northern Zone Dressage Championships. 

Congratulations to:

Laura Johnson & Copperfield Gold,

Michaela Van Rooye & Pinterry Grosve,

Jess Becker & Ace of Hearts.

 

October 2007

Deloraine Showgrounds

Deloraine.

Pony Club Annual Chukka Carnival Shield Awarded to the highest placed team competing at the Annual Chukka Championships

 

Congratualtions to

Danielle Whatley,

Laura Johnson &

Dakota McLeod-Barker.

 

April 2007

Edinburgh Park,

Gravelly Beach.

 

Homevale Trophy,

Barwidgee Snowdon Memorial.

Awarded to the most successful club at the dressage & jumping championships presented by the Mrs. Laura Hedberg in recognition of the contribution this Connemara stallion, owned by Ann Paterson, made in producing some great pony club mounts.   

 

Congratulations to:

SHOW JUMPING:

Melinda Blackwell & Sir Rodger

Michaela Van Rooye & Mr Windsor  &

Stacy Plumbridge & Riverdancer;

DRESSAGE:

Laura Johnson & Copperfield Gold,

Michaela Van Rooye & Mr Windsor &

Erin Roles riding Aristocrat Bay.

 

October 2006

 

Northern Zone ShowJumping Group A Trophy

Presented to the group A team at the Northern Zone Showjumping Championships with the highest aggregate team score.

Congratulations to:

Melinda Blackwell

Tegan Blackwell

Carina Walton

 

2003

Deloraine Showgrounds

Pony Club Annual Chukka Carnival Shield Awarded to the highest placed team competing at the Annual Chukka Championships

 

Congratulations to:

Carina Walton

Sue Walton

Adrian Walton

 


 

   Home  : Club Achievement Record  : Newsletters  : Calendar  : About the Club  : Photo Gallery  : Classifieds  : Contacts  : Life Members  : Annual Awards  : Links  : Forms  : Results